Co mamy dzisiaj? ATi RAGE 128 32MB AGP
Nie jest łatwo opisać tą kartę. Wersji RAGE 128 wyszło tyle i w tak wielu konfiguracjach że ciężko się połapać. Karta która posiadam, identyfikuje się jako RAGE 128 PRO, RAGE 128 PRO ULTRA oraz RAGE 128 PRO II. Zależnie od tego, jakim programem staramy się uzyskać informacje. Karta obsługuje AGP 4X lecz płyta główna w obecnym zestawie wspiera tylko 2X więc wyniki chociaż całkiem dobre, będą trochę zaniżone. Z samymi sterownikami też nie było lekko. Ostatnie oficjalne które (obecnie) AMD udostępnia dla RAGE 128...nie wykrywały karty. Zadziałały sterowniki BETA z innej strony.
Przejdźmy jednak do rzeczy. Karta obsługuje DX6, ma 32MB pamięci SDR, wspiera teksturowanie AGP, Z Buffer i wiele innych funkcji. Do tego zegar grafiki pracuje z częstotliwością 133MHz, pamięci również 133MHz oraz 128Bit szyna danych. Do pełni szczęścia brakuje jednak sprzętowego T&L oraz “Pixel Shader”. Z moich obserwacji wynika że średnio radzi sobie też z Bump Mappingiem. Porównując GLQuake 0.97(ostatni oficjalny) z GLQuake 1.13 (nieoficjalny który dodał Bump Mapping) jest prawie 20FPS różnicy. Nie mało. Nie sprawia to że gra staje się niegrywalna, karta świetnie radzi sobie w GLQuake nawet w 1024x768, tak samo z Quake 2..Wyłączenie nowości (bump mapping, mgła i nowsze oświetlenie), pozwoliło na wzrost FPS z 33 do 47. Ale mimo wysokich średnich FPS, czasem można zauważyć pewne przycięcia w GLQuake 1.13 z włączonymi bajerami. Starsza wersja nie ma tego problemu. Zakładam że to przez dodanie Bump Mapping oraz generowania mgły czy nowszych efektów świetlnych w wersji 1.13, lub zwyczajnie z braku wsparcia AGP 4X przez płytę główną.
Tu mała uwaga - nic w ustawieniach sterowników nie było zmieniane, karta nie była podkręcana a i ustawienia gier są standardowe czyli żadnych “tweaków”. W Quake 2 8-bit textures jest wyłączony.
Wydajność w 3D Mark 99, 2000 oraz 2001.
W testach zrobionych przez “PHILSCOMPUTERLAB.COM” Karta wypada na prawdę dobrze chociaż jest średniakiem. Wydajność w 3DMark 99, powinna być na poziomie VooDoo 3 2000, sporo przebijając wyniki innego, bardzo popularnego średniaka - TNT M64. W niektórych testach potrafiła nawet doganiać nVidię TNT2 a to już świetny wynik. W moim przypadku jednak, z powodu braku pełnego wsparcia dla AGP 4X przez płytę główną, karta uzyskała znacznie niższe wyniki. Inną ciekawostką jest bardzo dobra obsługa palety kolorów 32Bit. W różnych benchmarkach, strata wydajności po przełączeniu palety kolorów na 32Bit, nie powodowała takich spadków wydajności jak ma to miejsce przykładowo w kartach serii TNT2.
Sama karta, wizualnie nie wyróżnia się absolutnie niczym. Brak jej tunera, złącz na dodatki, wyjść TV i innych bajerów w które bogate były karty oparte na Rage 128. Samo PCB jest dość proste i oszczędne w formie. Mocno wydaje mi się że jest to zwyczajnie budżetowy OEM, który był fabrycznie montowany w zestawach biurowych. Ceny? W momencie premiery ceny zaczynały się od około 170USD do blisko 280USD za najbogatsze modele. Obecnie ta niepozorna karta, kosztuje około 15-20zł. Bardzo ciekawa opcja. Obecnie wartość kolekcjonerska jest w zasadzie zerowa a jednak potrafi mile zaskoczyć. Warto jednak się upewnić że mamy AGP x4 a sama karta jest w wersji z szyną pamięci 128Bit.
Comments