top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraDaniel Tumilowicz

Radek 9550 - Da się zakręcić...ale nie naszym.

Trochę cicho ostatnio więc wypada coś z kolekcji pokazać. Oto Radek 9550 AGP!

Wojny między nVidia i ATi ciąg dalszy. Na dodatek sami producenci też nie ułatwiają sprawy, nazywając swoje coraz to nowsze układy podobnie do siebie. To niestety powoduje niemały zamęt bo jak to - karta z większym numerkiem jest słabsza? I tu mamy właśnie taką kartę - 9550.

Karty Radeon 9550, oparte są na czipie o oznaczeniu RV350. Jest to średnio półkowy układ przeznaczony na rynek masowy ale jak się okazuje - bardzo przyzwoity. Na rynku dostępne były różne odmiany kart 9550. Często nawet jeden producent zmieniał diametralnie jedną kartę z każdą kolejną rewizją. Dobrym przykładem jest “Gecube 9550 XT” gdzie najlepszą rewizją jest Rev.2 i bez problemu “podkręcała się” osiągając wydajność R9600 XT. Tu pomagały też pamięci 2.5ns których nie miała żadna inna rewizja nawet (Rev2.1) ani chyba żaden inny producent nie zastosował tak szybkich pamięci. Ale wróćmy do naszego “Radka”.

Co nam oferuje Radeon 9550 w bardzo podstawowej konfiguracji. Patrząc na specyfikacje, jest całkiem dobrze. Jest DirectX 9.0, OpenGl 2.0, Pixel oraz Vertex Shader oba w wersji 2.0. Do tego DVI, D-Sub oraz TV-Out. Na papierze wszystko wygląda to poprawnie jak na kartę z tamtego okresu. Taktowanie też jest standardowe dla tych kart - rdzeń na poziomie 250MHz a pamięci pracują z częstotliwością 200MHz. Nasz egzemplarz prezentuje się dość skromnie - na rdzeniu graficznym jest mały radiator bez wiatraczka i brak jakiegokolwiek chłodzenia na pamięciach. To już pokazuje że karta w założeniu nie jest przeznaczona do grania a jedynie do szeroko pojętych “multimediów”.O zabawie w OC można zapomnieć bo taka konstrukcja nie pozwala na zbyt wiele w przeciwieństwie do konstrukcji jakie miał w ofercie Abit czy wspomniany GeCube. Co do wydajności jednak to narzekać nie można. Karta mocno przebija GeForce FX5500 który jest poprawionym FX5200, da się nawet pograć w wymagające tytuły jak Far Cry czy DOOM3 choć przy D3 nie obejdzie się bez obniżenia detali i rozdzielczości. Call of Duty 2 w DX9 nawet na niskich detalach i bez ekstra cieni dostaje czkawki.

Wyniki OC. Tu górę wzięła już czysta ciekawość i wyniki nie będą umieszczane w tabelce ani nie było żadnego ekstremalnego kręcenia. Na początek miało być lekko bo 10% ale o tym dalej. Wynik tylko dla 3DMark01, GlQuake 1024x768 oraz Quake 2. BEZ OC: GLQuake 257.3FPS Quake 2 289.4FPS 3DM01se 7533

OC GPU-264MHz RAM-210MHz GLQuake 293.1FPS Quake 2 299.4FPS 3DM01se 8060

Nie poszalejemy.. Przy OC 10% 3DMark 01 system niestety złapał czkawki i się zawiesił...Przy GLQuake nie było żadnych negatywnych efektów ale warto pamiętać że nie jest to zbyt wymagająca gra jak na nasz zestaw. Przetaktowanie samego rdzenia grafiki, pozostawiając fabryczny zegar pamięci miało ten sam skutek. Dopiero lekkie OC rzędu (około) 5% pozwoliło ukończyć test w 3DM01se.

Co na koniec... Parcie ATi na nowsze i topowe modele, przeszkodziło kartom 9550 w zdobyciu należnego rozgłosu. Dobry zestaw funkcji, świetna wydajność w DX9 oraz w niektórych przypadkach - spore możliwości OC oraz możliwość zrobienia BIOS-moda mogło uczynić tą kartę niemałym hitem. Tak się jednak nie stało.

Moi drodzy! ❤️

Jeśli macie jakieś zbędne "starocie" jak podzespoły, gry, pisma czy cokolwiek podobnego - dajcie znać! Na terenie Trójmiasta mogę nawet sam odebrać 😀


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page